נא להמתין...

מלחמת אזרחים בסוריה

|

אלי שני

|
צפיות: 6695
|
דרוג  (2)

האו"ם החליט על לשגר לסוריה משלחת משקיפים חמושה. המאבק בסוריה בין משטרו של אסד להמונים שמתנגדים לו הולך ומחריף, במה שהפכה למלחמת אזרחים ממש. מניין ההרוגים גבוה כבר מ-8000 איש, ועל-פי נציבות זכויות האדם של האו"ם משטרו של אסד מבצע פעולות השקולות ל"פשעים נגד האנושות". לפי האו"ם יש כמיליון סורים שהם פליטים בארצם וכ-20,000 סורים שיצאו את גבולות ארצם בשל המלחמה.

מידע כללי

בינואר 2011 החל בסוריה גל הפגנות במה שהפכה עם הזמן למלחמת אזרחים בין כוחות "צבא סוריה החופשית" של המורדים לבין כוחות הצבא הסורי. המחאה, שרבים תופסים אותה כחלק מגל ההתקוממויות בארצות-ערב, מכוונת כנגד שלטונו הדיקטטורי של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. ההמונים מוחים על האבטלה הגבוהה במדינה, שחיתות השלטון והצבא והפגיעה בזכויות אדם. רוב תושבי המדינה מתנגדים לשלטונו של אסד, גם מכיוון שמדובר בשלטון של בני העדה העלאווית שמהווים מיעוט של כ-11% בלבד מהאוכלוסייה ומחזיקים בכל המשרות הבכירות.מתוך: פייסבוק, http://www.facebook.com/Pro.Syria


התגובה של שלטונות סוריה הייתה קשה ואלימה מיומה הראשון של המחאה. הצבא הסורי גויס על-מנת לדכא את המחאה העממית, ובחודשים האחרונים ישנו מאבק אלים בין שני הכוחות הצבאיים. בתחילת חודש פברואר "צבא סוריה החופשית" הודיע כי אסד אינו שולט כבר ב-50% משטחה של סוריה. עם זאת, לאחרונה נראה שמאזן הכוחות מתהפך, וכוחות אסד השתלטו על העיר חומס שמהווה את מוקד המחאה מאז ראשיתה, תוך שהם יורים 100 פגזים בשעה לעבר בתי אזרחים.

בנוסף, הולכים וגוברים הדיווחים והעדויות על הפרת המשפט הבינלאומי וביצועם של פשעי מלחמה על-ידי המשטר כנגד המוחים. כך, נטען כי חייליו של אסד מוציאים מתנגדים להורג במשפטי שדה, שורפים בניינים, מונעים מפצועים לקבל טיפול רפואי ועוד. מניין ההרוגים כבר חצה את ה-8000 מאז ראשית ההתקוממות, ולצד-זאת האסון ההומניטארי החמור מחריף עם דיווחים על מחסור קשה במזון וציוד רפואי שמביא את אזרחי סוריה לכדי רעב. הצלב האדום וארגונים הומניטאריים שונים ביקשו לסייע, אולם לרוב כניסתם אינה מאשרת על-ידי המשטר הסורי. עם כיבושה המחודש של חומס, והרג של 700 איש בחודש פברואר בלבד בעיר, נאסרה כניסת הצלב האדום בטענה כי יש מוקשים במקום.

אולם, למרות שהתמונה המתקבלת מהדיווחים בסוריה מעידה על אסון הומניטארי קשה, ובחודשים האחרונים נראה כי המשטר החל לבצע טבח של ממש במורדים, התערבות בינלאומית אינה נראית באופק. הליגה הערבית, האיחוד האירופי וארה"ב גינו את פעולות המשטר הסורי וקראו לאסד לעזוב את השלטון פעמים רבות; הם גם הטילו סנקציות על המשטר הסורי. ב-16 בפברואר 2012 העצרת הכללית של האו"ם הצביעה על הצעת גינוי למשטר בסוריה וקראה לאסד להתפטר. אולם, סיוע צבאי או הומניטארי רשמי לא ניתן. מספר החלטות על התערבות שיזמו מדינות מערביות במועצת הביטחון של האו"ם, לא התקבלו לאחר שרוסיה וסין הטילו עליהן וטו. הליגה הערבית שלחה פקחים לאזור לאכוף הבטחות של אסד על שמירה על זכויות אדם במלחמה, אך הפקחים הוחזרו לאחר שהיה נהיר כי אין ביכולתם להשפיע על המציאות בשטח. באופן לא רשמי הולכות וגוברות העדויות של התערבות צבאית חיצונית בשני הצדדים: חיילים איראניים ככל הנראה נשלחו לסייע לכוחותיו של אסד ועמם נשק, ואילו חיילים צרפתיים וטורקיים נחשפו לצד כוחות המורדים. עם זאת, התערבות זו הינה מועטה מאוד ביחס להיקף הלחימה וההרג בסוריה.

מצב הפליטים: לפי האו"ם יש בסוריה כמיליון אנשים שנאלצו להפוך פליטים בארצם כי ביתם נחרב ועוד למעלה מ- 20,000 סורים שיצאו את גבולות ארצם בשל מלחמת האזרחים. 


יממה קטלנית בסוריה 23.2.2012, ערוץ 10. מתוך: http://www.youtube.com/watch?v=-sjzh5kd5ZI

מה הן הטענות שמשפיעים התומכים והמתנגדים להתערבות? רוסיה וסין שמתנגדות נחרצות, כאמור להתערבות בסוריה גורסות כי אין להתערב בשם השמירה על ריבונותה של סוריה. מושג הריבונות מתייחס לסמכות הבלעדית של  מוסדות השלטון במדינה לנהל את ענייני הפנים והחוץ של המדינה, כאשר אין אף גוף מעליהם שיכול לשנות או לבטל את החלטותיהם. כך, הן טוענות כי "מועצת הביטחון של האו"ם אינה כלי להתערבות בענייניה הפנימיים של סוריה. המועצה אינה יכולה לקבוע את זהות הממשלה הבאה במדינה כזו או אחרת". מנגד, המדינות שתומכות בהתערבות טוענות כי בעת הפרה בוטה של זכויות-אדם, וביצוע פשעי מלחמה בהיקף שמבוצע בסוריה, יש להגן על האזרחים גם במחיר התערבות חיצונית זמנית במדינה. יש לציין, כי האופוזיציה הסורית עצמה אינה תמימת דעים בנוגע לסוגית ההתערבות. כך, יש שקוראים להתערבות חיצונית ולצידם כאלו שמתנגדים באופן נחרץ להתערבות מתוך חשש כי התערבות צבאית עכשיו מהווה פתח להתערבות מדינות אחרות בענייני הפנימיים של המדינה למשך שנים רבות כמו במקרה של עיראק. רובם של הסורים קוראים היום לסיוע בציוד לחימה, מזון וציוד רפואי ללא התערבות צבאית של ממש על-ידי מדינות זרות.

לצד טענות רשמיות אלו, פרשנים טוענים כי ישנן סיבות סמויות שמונעות התערבות בינלאומית. כך, לפיהם רוסיה וסין שאינן מדינות דמוקרטיות-ליברליות בעצמן מתנגדות להתערבות שתוכל להוות פתח גם להתערבות במדינות אחרות בשם זכותו של העם להיות הריבון. לצד זאת, רבים טוענים כי סיוע הומניטארי אינו מהווה כמעט אף-פעם סיבה מספיקה על-מנת שמדינות זרות התערבו במחיר הרג של חייליהן וכספים רבים. לפי אלו, אינטרסים של אותן המדינות הם שמהווים עילה להתערבות, כמו הנפט הרב שמצוי בלוב שהביא להתערבות צבאית שם. במקרה של סוריה, אין למדינות המערב כל אינטרס, ולכן לפי טענה זו, גם אין התערבות. טענה נוספת היא שלאחר שמהפכות אחרות בעולם הערבי לא הביאו לדמוקרטיה, אלא דווקא להסלמה ולעלייתם של כוחות אסלאמיים פונדמנטליסטים, מדינות המערב אינן חפצות באמת בנפילתו של אסד. לבסוף, הטענה האחרונה שמשפיעים הפרשנים הינה שלמלחמה בסוריה יכולת ממשית להצית את המזרח התיכון כולו, לנוכח הקשר ההדוק בין המשטר הסורי לזה האיראני.


ערוץ הכנסת, 6.2.12, שיחה של סגן השר איוב קרא עם קצין סורי, מתוך: http://www.youtube.com/watch?v=I0Ygsq4szOY&feature=related

עמדות/נקודות מבט

כולם הופכים לשותפים לטבח, רפיק חלבי, 4.3.2012, NRG דעות.
"המשטר חושש אפילו מזמרי המהפכה. הוא מלקט ומוציא אותם להורג. כמה נורא לראות את תמונות הזוועה באתרי האופוזיציה באינטרנט. אני רואה רופאים בוכים ומתחננים למנות דם ולסיוע הומניטרי, נשים מייבבות ליד גופות או חלקי גופות של ילדיהן הרכים, תהלוכות ההלוויות שהפכו דלק למהפכה וילדים עירומים בקור המקפיא בהרי סוריה. בעיניי אין נורא משכירי העט והעיתונאים הסורים שמכחישים את שואת עמם, מבטלים את התמונות, מוחקים את הכאב של האחרים במשיכת קולמוס ובהבל פה. אלה הם הקרנפים של המזרח התיכון."

רוסיה: ההחלטה על סוריה תוביל למלחמה, אתר NRG, 30/1/2012
רוסיה הזהירה כי הצעת ההחלטה, אשר מאמצת את הקריאה לנשיא בשאר אסד לוותר על סמכויותיו, מובילה את המדינה לעבר מלחמת אזרחים, בעוד מזכ"ל האו"ם באן קי מון, הביע תקווה כי תגובש עמדה מאוחדת. ובשטח, נמשכים הקרבות הקשים בין מורדים לבין כוחות הביטחון באזור דמשק.

שתיקה כבגידה, נדב איל, 4.3.2012, NRG דעות.

ב-1967 נשא מרטין לותר קינג נאום חשוב בכנסייה בניו יורק ודיבר על מלחמת וייטנאם וזוועותיה. הוא דרש שם, בנאום, "לשבור את שתיקת הלילה" לגבי המלחמה. כמו כומר טוב, קינג התחיל במניין חטאיו שלו. הוא סיפר מדוע החליט "לשבור את הבגידה של שתיקותיי שלי"... הטבח בסוריה הגיע מזמן לממדים של פשעים נגד האנושות. למערב דרושה כעת מנהיגות ממי שהגדירה עצמה בעבר כ"אימפריה של חירות" או "האומה ללא תחליף". דרוש מנהיג שישבור את שתיקת הלילה וישבור את הבגידה של שתיקותיו שלו. להוציא עוד גינוי בלי לפעול - זה לשתוק. לאפשר לסין ולרוסיה לעכב כל פעולה בינלאומית בשעה שהן מספקות נשק לאסד - זה לשתוק. להימנע מסיוע אמיתי למורדים - זו שתיקה. שתיקה אל מול שלטון שהורג באורח שיטתי את אזרחיו.

מתבייש להיות ערבי, זוהיר אנדראוס, דעות הארץ, 22.11.11
"שומו שמים: הליגה הערבית מפגינה שרירים. החברים מחליטים להשעות את החברות של סוריה בליגה, להטיל עליה סנקציות כלכליות ולדון עם נציגות האופוזיציה על הסדרים לתקופת המעבר אחרי שבשאר אסד ייפול. זו החלטה היסטרית, אך איננה היסטורית; שכן מדובר בגוף וירטואלי, שהחלטותיו אינן משפיעות כהוא זה על המצב במדינות ערב... שאלת תם: במה שונה רודן אחד מרודן אחר? מדוע המערב, שרדף את שליט לוב מועמר קדאפי עד הקבר עם רוח גבית ערבית, אינו ממהר להוריד את אסד מכס השלטון? ובכלל, אם רוצים ללכת על פי ההיגיון הזה מגיעים למסקנה, כי לשום שליט ערבי אין זכות קיום שכן כולם דיקטטורים, הרוכשים נשק למצעדים צבאיים, או לחלופין לדיכוי עמיהם".

האביב של בשאר, ג'קי חוגי, גלובס דעות, 5.3.2012

בשבוע הבא תמלא שנה לאירועי בית הספר בדרעא. את השנה הזו חותם אסד בניצחון על העיר חומס. בתום חודש של הפגזה ארטילרית, השתלטו כוחותיו על שלוש שכונות שבהן פעלו מורדים. המחיר - 700 הרוגים, רובם המכריע אזרחים. בזויה ככל שתהיה, הכרעה זו עשויה לשמש נקודת מפנה לטובת המשטר שלחם במרד העממי, שהחל בזעקתם התמימה של ילדי דרעא. אם לא יחול שינוי דרמטי במשבר הסורי, עשוי אסד לצלוח אותו, ובניגוד לכל התחזיות, להמשיך לאחוז בשלטון. עם כתב אישום על פשעי מלחמה ורצח-עם, חרם בינלאומי ושנאה יוקדת בשורות הציבור, יהיו השנים הבאות קשות מאוד עבורו, אבל לא קשות יותר מהשנה האחרונה. את השאלה שעלתה בשנה שחלפה - כיצד הוא מחזיק מעמד - הייתה צריכה לתפוס שאלה מציאותית יותר: מדוע שייפול?... שתיקתו של העולם אינה מפתיעה. הרי ברירת המחדל של העולם היא לשתוק. אפילו מדינת ישראל, שקמה מתוך חורבותיו של פשע המלחמה הגדול בהיסטוריה, פטרה את עצמה בגינוי רפה לדמשק. תכונה אנושית היא לעזור לחלש, אבל תכונה אנושית עוד יותר היא להצטנף בדל"ת אמותיך כאשר סערה מתרגשת בחוץ. מיהם אזרחי סוריה כדי שצרפת השבעה, בריטניה הציניקנית וארצות הברית המחשבת-חישובים יסכנו את חיי חייליהן למענם או יבזבזו תחמושת יקרה בעבורם.לרגע, מתישהו בקיץ שעבר, הייתה תחושה שהעולם מתאגד למערכה צבאית צודקת להצלת העם הסורי, בדומה לזו שהתחוללה בעיראק ובלוב. אבל זו הייתה אשליה. בעיראק ובלוב הפיל המערב שליטים מתוך אגואיזם, לא בשמם של ערכים נעלים. אמריקה נזקקה לנקמה אחרי פיגועי 11 בספטמבר, וגם חמדה את הנפט העיראקי.

הקטל בסוריה: מבצע נוסח קוסובו? הדרך עוד ארוכה, צבי בראל, הארץ, 25.2.2012

המחלוקת הבינלאומית בשאלת סוריה היא אולי הערובה הטובה ביותר בשלב זה שעליה יכול אסד לסמוך והיא זו ששומרת בינתיים על אחדות השורות בקרב ההנהגה הסורית. במדינה שבה המידע עובר מפה לאוזן ובכירים ערקו כבר מן הצבא, לא נשמע על סדקים בקרב המשפחה השלטת, על מריבות בין הנשיא לבין אחיו מאהר, או על ביקורת על הרמטכ"ל או על הנהגת המפלגה. אחת התמיהות נוגעת גם לתגובת הציבור במדינות ערב שעד כה, לבד מכמה הפגנות מול שגרירויות סוריה בכמה מדינות ערביות, לא יצא לרחובות בדרישה נחרצת לפעול להצלת אזרחי המדינה. עד כה הפגינו אמנם רוב מדינות ערב נחישות מדינית מול סוריה, כולל השעייתה מן הליגה הערבית והחזרת השגרירים שלחלקן מדמשק, אבל יתכן שפעולה אזרחית ברחובות הערים הערביות ואולי גם בטורקיה תהיה הצעד הבא שעשוי להכריע את עמדותיהן ביחס לפעולה צבאית. לא מיותר גם לתמוה על היעדר פעולה אזרחית במדינות מערביות שבהן רק יוצאי סוריה וכמה מידידיהם יוצאים להפגנות קטנות מול שגרירות סוריה. התשובה לשאלה כמה סורים עוד ייהרגו לפני שגם "הרחוב המערבי" יתחיל לזוז, עדיין לא נשאלה. בשולי המשבר בסוריה ראוי גם לקרוא בעיון את מאמרו של איש העסקים והתקשורת הסעודי חוסין אל-שובכשי. לפני מספר חודשים הוא כתב שמשטרו של אסד מסוכן יותר מישראל. היום הוא כותב שישראל היא זאת שאחראית לווטו הרוסי שהגן על סוריה בזכות הלובי ה"רוסי" שלה. היא גם זאת שפעלה בצרפת כדי לשכנע את סרקוזי להכריז שהוא נגד פעולה צבאית בסוריה. לישראל, כותב שובכשי, יש אינטרס לשמור על משטרו של אסד. בפרפראזה על סיסמתה של מפלגת הבעת' הוא מסיים "אכן מפלגת הבעת' הסורית היא אומה ליכודניקית אחת, בעלת שליחות השמדה נצחית".

מאחורי הווטו של רוסיה וסין, שלמה אבינרי, הארץ, 11.2.2012.

מהרבה בחינות, האו"ם הוא חיה מוזרה: מצד אחד, לכל מדינונת קטנטונת יש אותו קול בעצרת הכללית כמו למעצמות ארה"ב וסין; אך כשהדבר נוגע להחלטות אופרטיביות, חמש המעצמות דאגו להגן על עצמן בעת הקמת הארגון ב-1945, והבטיחו שזכות וטו תישאר בידן. המתח בין הדמוקרטיה השוויונית-הקיצונית בעצרת הכללית להפעלת העוצמה הכוחנית במועצת הביטחון הוא ביטוי לפער בין האידיאליזם המונח ביסוד האו"ם לבין המציאות: כאן גם נעוצה חולשת הארגון ביום פקודה. לווטו הרוסי והסיני בעניין הסורי יש כמה וכמה סיבות, כמה מהן משותפות לשתי המעצמות ואחת לפחות ייחודית לרוסיה. רוסיה וסין דבקות באופן ועקבי בעמדה המעצמתית המסורתית, שלפיה האו"ם הוא ארגון וולונטרי של מדינות ריבוניות, ולכן אין לו סמכות להתערב בענייניהן הפנימיים של חברותיו. יוזמות של האו"ם והארגונים המסונפים אליו, שהובילו בעשורים האחרונים מהלכים חדשניים במשפט הבינלאומי והגבילו לא מעט את תפישת הריבונות המסורתית, נתקלו תמיד בהתנגדות מצד רוסיה וסין; לא תמיד הצליחו השתיים למנוע מהלכים אלה ברמת החקיקה הבינלאומית, אך הן הקפידו שהאו"ם לא ינקוט, בהחלטות פרטניות, צעדים שיש בהם פגיעה בוטה בתפישת הריבונות ההיסטורית. מכיוון שרוסיה וסין נמנעו בהצבעה בעניין ההתערבות בלוב - שפורשה אחר כך בצורה מורחבת מאוד על ידי המערב - הן נזהרות עתה כפל-כפליים שלא להיגרר למצב דומה בעניין סוריה.

העולם וסוריה: שתיקת הצבועים, יהושוע סובול, ישראל היום.

"כאשר הגבירה ארה"ב ב-1966 את מעורבותה הצבאית בווייטנאם, יזם הפילוסוף הבריטי ברטראנד ראסל הקמת טריבונל בינלאומי שישפוט את פעולות צבא ארה"ב לנוכח ההנחה שהפרת אמנות בינלאומיות היא בחזקת פשע שפיט. הפילוסוף הצרפתי ז'אן-פול סארטר מיהר להצטרף ליוזמתו של ראסל, וב-1967 קיים הטריבונל שתי ישיבות. בסיכומן הורשעה ארה"ב ב-11 סעיפים, שהחמור בהם היה ביצוע ג'נוסייד בעם הווייטנאמי. ..טריבונל ראסל התכנס שוב כדי לגנות את ההפיכה הצבאית בצ'ילה ב-1973, ולאחר מכן חזר והתכנס ב-2004 - הפעם בברכתו של הפילוסוף הצרפתי ז'אק דרידה - כדי לגנות את הפלישה האמריקנית לעיראק. לא זכור לי שטריבונל ראסל התכנס ב-1988 להרשיע את סדאם חוסיין על רצח עם שצבאו ביצע... הטריבונל המכובד גם לא צייץ כאשר באיראן החלו, מייד אחרי מהפכת האייתוללות, לסקול למוות נשים שהואשמו בניאוף ולתלות הומוסקסואלים...לכן אין תמה שטריבונל ראסל לא ממהר להתכנס בימים אלה כאשר אסד הבן ממשיך לעבוד בעסק של אביו ולטבוח בבני עמו הסונים שאינם נמנים עם הקבוצה האתנית-דתית העלאווית, שהיא פלג של האיסלאם השיעי. ..מילא האמריקנים והאירופאים, אבל איפה טריבונל ראסל אשר התיימר להיות מצפונו של עולם שאיבד את מצפונו? האם נפח הטריבונל את נשמתו?  הלוא רק רק לפני שלוש שנים, ב-2009, הזדרז הטריבונל המכובד להרשיע את ישראל על בניית גדר ההפרדה, ועכשיו מול השחיטה בסוריה אין טריבונל ואין ראסל. בערבית המילה "רסול" היא שליח. כנראה מצפון העולם מת מזמן, וכיום גם שליח אין לו."

 

 

הצעות לפעילות בכיתה

דיון מונחה:

עמדו על המושגים ריבונות, משפט הומניטארי בינלאומי וזכויות אדם במלחמה.

האם תמיד יש לשמור על ריבונותה של מדינה או שלעיתים על מדינות להתערב בנעשה בה?
מתי התערבות תהיה מוצדקת?
האם ניתן לנסח חוקים בנוגע למתי יש להתערב (לפי מה יש 'למדוד' זאת?)
האם לאזרחי מדינות זרות יש אחריות מוסרית כלפי אזרחי סוריה?
על בסיס שאלות אלו נסו לנסח בכיתה אמנה בינלאומית להתערבות זרה

שתיקה ביחסים בינלאומיים

1. קראו את מאמרו של נדב איל שתיקה כבגידה.
2. לפי איל, גינוי של הנעשה בסוריה ללא פעולה מצד מדינות העולם כמוהו כשתיקה. האם אתם מסכימים עם עמדה זו? מדוע?
3. בחרו אחד משני הציטוטים הבאים:
"בסוף, נזכור לא את המילים של אויבינו, אלא את השקט של חברינו"- מרטין לותר קינג

"אינני מדבר כי יש לי כוח לדבר; אני מדבר כי אין לי כוח לשתוק"- הרב קוק
הסבירו את הציטוט בהקשר של תגובת העולם לנעשה בסוריה.
האם אתם מסכימים עם הציטוט? האם הוא נכון בהקשר הסורי?

מוסר ומלחמה (מתוך אתר מגנים על זכויות האדם)
בחרו בהיגד שאתם מזדהים אתו והסבירו מדוע:

1. "בכל מקום שפורצת מלחמה, הקורבנות הראשונים הם עשרת הדיברות." (הסופר אריק לינקלייטר)

2. "בעת מלחמה מחרישים החוקים" (כלומר: בעת מלחמה קיים רק "חוק" אחד, והוא הרג האויב בלי הגבלה של חוק כלשהו). (המדינאי והפילוסוף הרומי קיקרו)

3. "הגנה עצמית היא החוק העתיק ביותר של הטבע." (המשורר והמחזאי האנגלי ג'ון דריידן)

4. "שיעור המוסר האחד החשוב ביותר לכל שלב בחיים הוא: 'לעולם אל תפגע באיש'." (הפילוסוף השייצרי-צרפתי ז'אן ז'אק רוסו)

(מתוך: אדיר כהן, ספר הציטטות הגדול, עמ' 300, 316 - 317, 319)

ההיגד: ______________________________________________________________

אני מזדהה עם היגד זה, כי _________________________________________________

­­­­­­­­­­­­­­­­____________________________________________________________________

ממחאה למלחמת אזרחים:

האם יש קשר בין הגלישה למלחמת אזרחים בסוריה לעובדה שסוריה אינה מדינה דמוקרטית?

אלו ממאפייני המדינה הדמוקרטית מאפשרים להכיל בתוכה מחאה שאינה אלימה?

 

להרחבה

מתוך מאגר מידע:

מן העיתונות:

אייל זיסר, על המיעוט העלאוים בסוריה

האופוזיציה בסוריה: התערבות צבאית היא הפתרון היחיד למשבר, YNET, 22.2.2012

פריט מידע באנגלית על המחאה בסוריה ודיכויה האלים

תקציר דו"ח Human Rights Watch בעברית

פריט אקטואליה, המחאה בסוריה מחריפה- בידודו של אסד בעולם מחריף

דו"ח: אירן מעניקה "סיוע קטלני" לאסד נגד המורדים, וואלה, 4.3.2012

זכויות אדם במלחמה, אתר מגנים על זכויות האדם

קטל חסר הבחנה: תיעוד חשאי מסוריה, חדשות 2: אתר רשת, 2.3.2012

המשפט ההומינטארי הבינלאומי, אתר מגנים על זכויות האדם

סוריה הכריזה: כבשנו את השכונה בחומס, NRG, 1.3.2012.

 

למה העולם לא מתערב באלימות הקשה בסוריה, נדב איל, 3.2.2012, NRG.

 

ארץ ללא חסד: מסע ללב המרי בסוריה, ג'ונתן ליטל, דיווח מיוחד מחומס, תרגום לעברית: הארץ.
פרק 1: מרד התרנגולות
פרק 2: 40 הימים של באבא עמאר
פרק 3: כל טלפון הוא מוזיאון זוועות
פרק 4: רופא, קורבן, תליין
פרק 5: זיכרונות מבוסניה

 

קישור ליחידות הוראה רלוונטיות לפי תוכנית הלימודים:

מהי דמוקרטיה: זכויות אדם ואזרח,

עקרון הכרעת הרוב

 
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
הוספת תגובה
שם השולח:
דוא"ל:
 
*כותרת:
תוכן:
 
© כל הזכויות שמורות למטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים